Studenckie Koło Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Zachęcamy do zgłaszania się i czynnego uczestnictwa w
Studenckiej Konferencji Fizyki Teoretycznej i Matematycznej

Spotkania 2016/17 (nowe)

  • Jeśli jesteś posiadaczem ciekawego tematu, o którym chciałbyś opowiedzieć studentom — skontaktuj się z nami. Do wygłoszenia referatu zapraszamy zarówno pracowników naukowych, jak i studentów.
  • Zachęcamy do zapisania się do grupy mailingowej http://groups.google.com/group/skfiz/ (co jakiś czas będziemy rozsyłać informacje o konferencjach, pokazach czy też specjalnych spotkaniach).

NASTĘPNE SPOTKANIA

POPRZEDNIE SPOTKANIA

metro.jpg
Spotkanie SKFiz
Termin 24 stycznia 2017
wtorek, 19:15
Miejsce 1.40, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent mgr Karol Gietka
Instytut Fizyki Teoretycznej, FUW
Temat Kwantowa metrologia
Abstrakt Zwiększenie czułośći urządzenia pomiarowego poprzez odpowiednie wykorzystanie kwantowych efektów stanowi esencję kwantowej metrologii. Sztandarowym przykładem jest wykorzystanie nieklasycznego światła (np. stanu ściśniętego) w interferometrii optycznej. W moim wystąpieniu przedstawię prostą i efektywną metodę umożliwiającą wytworzenie nieklasycznej wiązki światła opartą na oddziaływaniu atomu ze światłem we wnęce rezonansowej, a następnie pokażę jakie cechy takiego stanu wpływają na jego użyteczność w kwantowej metrologii.
Bliskie Konwersatoria II Stopnia
Termin 19 stycznia 2017
czwartek, 18:15
Miejsce 1.38, Wydział Fizyki UW,
ul. Pasteura 5, Warszawa
Prelegent Mariusz Tobolski, Sebastian Dawid
Temat ,,Więzy Diraca w 0-wym. QFT", "Funkcje korelacji w dwupunktowej QFT", Lektura pracy Feynmana (część IV) i pracy E. Wittena
Abstrakt Na poczatku spotkania Mariusz i Sebastian będą opowiadać kolejno o więzach Diraca i funkcjach korelacji w 0-wym. kwantowej teorii pola. Ponadto, zainspirowani referatem P. Smolińskiego nt. 0-wymiarowej kwantowej teorii pola postanowiliśmy przeczytać pracę E. Wittena "Supersymmetry and Morse theory" z J. Diff. Geometry 17 661-692 (1982). Na drugiej połowie spotkania będziemy kontynuować lekturę pracy Feynmana o kwantowaniu grawitacji.